Vytvorte si doma zdravé pracovisko

Vytvorte si doma zdravé pracovisko

09. November 2021

Zdravé a pohodlné sedenie by malo byť našou prioritou, či už pracujeme z domu alebo klasickej kancelárie. Výber správneho nábytku je v tomto prípade viac ako dôležitý. Ako si teda vybrať ideálnu kancelársku stoličku a stôl?

Home office ako dočasné pracovisko

Mnoho z nás kvôli aktuálnej situácii presedlalo na prácu z domu. Kuchynský stôl či sedačka sa tak mohli javiť ako ideálne miesto na náš „dočasný“ pracovný priestor, no skutočnosť je trochu iná. Ani jedno z tých miest nie je navrhnutých na prácu a preto nedokáže poskytnúť ani dostatočný level komfortu ani zdravé sedenie. 

Jedálenský stôl - pre mnohých jasná voľba, veď aký rozdiel môže byť medzi nim a kancelárskym stolom? Zhruba 4-7 cm. Zatiaľ čo väčšina jedálenských stolov dosahuje výšku od 76 do 79 cm, pri kancelárskych by mala byť ideálna výška okolo 72 až 74 cm. Možno sa to nezdá ako veľa, no v konečnom dôsledku bude rozdiel výrazný. Práve tých pár centimetrov navyše spôsobuje preťažovanie krčných a chrbtových svalov, čo vedie ku ich stuhnutiu aj bolestiam hlavy.

Sedačka alebo posteľ – pre niekoho to môže znieť ako sen, pracovať z postele alebo ležiac na sedačke, je to však jedno veľké nie. Poloha s počítačom uloženým na nohách alebo na konferenčnom stolíku pred nami nás núti hlavu skláňať dopredu, čo preťažuje krčné svaly aj stavce. Počítač umiestnený vedľa seba na podrúčke sedačky zase spôsobí zbytočné vykrútenie krkom a vrchnej časti chrbta. Jednoducho, ani jedna z týchto a im podobných polôh nie je na prácu vhodná. 

Práca s laptopom – dnes je laptop úplne bežnou súčasťou práce mnohých z nás. Jeho každodenné používanie sa však môže podpísať na zhoršenom stave krčnej chrbtice, pliec, ale aj zápästí. Negatívny dopad nastáva najmä vtedy, keď laptop požívate bez správnych doplnkov ako napríklad myška, stolík či klávesnica. Práca na laptope nás totiž núti krčiť sa, skláňať hlavu do neprirodzenej polohy alebo preťažovať krčné svaly a ramená pri neprimeranom dvíhaní rúk. 

Ako však vytvoriť vhodnejšie podmienky na prácu z domu? Dôležité je vybrať si ten správny nábytok, ktorý pre vás vytvorí zdravé pracovné prostredie. 

Správny stôl

Výber stola je kľúčový element zdravého sedenia pri práci. Výška stola by sa však mala odvíjať od vašej vlastnej výšky. Prísť na to, čo je pre vás najlepšie nemusí byť úplne jednoduché, avšak moderná doba ponúka moderné riešenia. Výškovo nastaviteľné stoly sú síce na scéne už dlhšie, avšak ich popularita neustále stúpa. Takéto stoly sa dajú využívať na dva rôzne spôsoby- klasicky posediačky, ale aj postojačky. Striedanie sedenia a státia pri práci preukázateľne zlepšuje produktivitu, kreativitu a sústredenie, preto po polohovateľných stoloch siaha čoraz viac svetových firiem. 

Výškovo nastaviteľný stôl navyše rieši takmer každý problém, ktorý vzniká pri sedení za jedálenským stolom a predchádza zbytočnému hrbeniu alebo naopak dvíhaniu ramien. Vďaka možnosti nastavenia ideálnej výšky si každý dokáže prispôsobiť svoje sedenie a zároveň tým predísť všetkým komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť pri sedení za nevhodným stolom. 

Polohovateľné stoly sú dobrou voľbou pre všetkých so „sedavým“ zamestnaním, pretože vďaka možnosti pracovať postojačky, robíte pre svoje telo a zdravie niečo navyše a nie ste pripútaní ku stoličke. Pridajte k tomu príval energie či produktivity a ideálny stôl je na svete.

Náš tip: Stôl Talos v našej ponuke predstavuje skvelú voľbu do domácej pracovne, ale aj do klasickej kancelárie. Dizajnovo je nenápadný a veľmi univerzálny, takže ho veľmi jednoducho zaradíte do akéhokoľvek priestoru. 

Vhodná stolička

Keď už máte vybratý ergonomický stôl, potrebujete k nemu správneho parťáka- vhodnú stoličku. Prečo je klasická jedálenská stolička, prípadne lacná verzia kancelárskej stoličky nevhodná na dlhodobé používanie? V prvom rade sa nedokážu prispôsobiť vášmu telu, neposkytujú dôkladnú oporu pre chrbticu, krk a samozrejme nemajú dostatočnú výškovú reguláciu. Kvalitná kancelárska stolička kopíruje prirodzené zakrivenie nášho chrbta a poskytuje mu tak skvelú podporu pri sedení, niektoré môžu byť dokonca doplnené aj záhlavníkmi, podobnými tým v autách. Ergonomickej stoličke by tiež nemali chýbať nastaviteľné lakťové opierky, ktoré je možné regulovať podľa potreby. Aj na materiáloch, z ktorých je stolička vyrobená záleží. Keďže na stoličke strávime niekoľko hodín denne, mala by byť vyrobená z priedušných, príjemných materiálov, ktoré nebudú z komfortu sedenia uberať. 

Náš tip: V našej kancelárskej stoličke Chance Net sa spája všetko, čo pre zdravé sedenie potrebujete. Priedušný, sieťovaný materiál zabezpečuje prúdenie vzduchu, bedrová opierka chráni spomínané neprirodzené prehýbanie chrbtice. Samozrejmosťou je aj výšková nastaviteľnosť a milovníkov dizajnu poteší aj široký výber poťahov, do ktorých ju môžete obliecť. Takto si môžete byť istí, že do svojej domácej alebo klasickej kancelárie prinesie presne to, čo je pre vás ideálne. 

V prípade, že hľadáte skutočnú extra triedu medzi stoličkami, odporúčame model Vertebro. Je vybavená moderným systémom aktívneho sedenia, ktoré vedie chrbtové svalstvo do zdravej polohy. Aktívnym sedením tiež odľahčujete trapézy, čím predchádzate vzniku bolesti hlavy. Táto stolička je vhodná dokonca pre ľudí so skoliózou alebo s problémovými platničkami. Dizajnovo je veľmi univerzálna a jednoducho kombinovateľná. 

Vytvoriť ideálne a zdravé pracovné podmienky v domácom prostredí nemusí byť vôbec komplikované. Aby ste si však boli istí, že si vyberiete presne to, čo je pre vás najlepšie, odporúčame vám poradiť sa odborníkmi. Naši kolegovia vás radi prevedú ponukou našich stolov a stoličiek, medzi ktorými do svojho home office alebo klasickej kancelárie nájdete to pravé. Obráťte sa na nás prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky.