Psychológia moderného pracoviska - Komfort a produktivita

Psychológia moderného pracoviska - Komfort a produktivita

21. Marec 2022

Moderné spoločnosti sa dnes snažia svojim zamestnancom poskytnúť pridanú hodnotu vo forme štýlového pracoviska. Dbá sa na výber farieb, správne osvetlenie a vytváranie oddychových zón, ktorých cieľom je vytvoriť príjemné pracovné prostredie. Spokojnosť zamestnancov a následnú produktivitu však priamo ovplyvňuje aj komfort a zdravé podmienky na prácu.

Diskomfort je rušivý

V predchádzajúcom blogu sme sa venovali správnemu oddeleniu súkromnej časti pracoviska od tej spoločnej. Open-space kancelárie sa dnes tešia veľkej popularite, no mnoho zamestnancov sa v tomto prípade sťažuje na vyššiu mieru hluku a rušivosť tohto typu priestorov. Správne vytvorené podmienky pre jednotlivcov, ktorí majú možnosť utiahnuť sa do súkromia a naplno sa venovať práci sú preto mimoriadne dôležité. Ak je tento element zvládnutý, je dôležité prejsť na ďalší faktor, ktorý môže pôsobiť rušivo - diskomfort. 
Či už zariaďujete samostatné kancelárie alebo open-space koncept, je dôležité myslieť aj na pohodlie pri práci. Tlmenie hluku je totiž len polovicou problematiky rušivosti, tú druhú tvorí komfort. Aby vaši zamestnanci dokázali pracovať efektívne a mali priestor na sústredenie, potrebujú zdravé podmienky, ktoré tvoria kancelárske stoličky a stôl. Mnohí z nich strávia za stolom celý pracovný deň, čo sa môže podpísať aj na ich celkovom zdraví a spokojnosti. Komfort je jednoducho základom produktivity. V opačnom prípade, napríklad pri nekomfortnej stoličke, môže pozornosť zamestnanca unikať iným smerom - ku bolesti krku či tŕpnutiu nôh.  
Dostatok komfortu a zdravé podmienky zároveň k zamestnancom vysielajú signál, že sa o ich well-being zaujímate. Tento fakt pre nich slúži ako podvedomá motivácia robiť svoju prácu lepšie. Celkové pohodlie v práci, nielen za svojim stolom dokáže zlepšiť pracovnú morálku, celkovú náladu jednotlivcov a celého pracoviska, čo vedie aj ku zvýšeniu pruduktivity v práci. 

Zdravé sedenie

Úplným základom v prípade komfortu na pracovisku by mali byť vhodné stoličky a stoly. Bez ohľadu na to, v akom systéme pracujete, vaši zamestnanci by sa na svojom mieste mali cítiť príjemne a nerušene. Investícia do stoličiek, ktoré podporujú zdravé sedenie, poskytujú oporu kritickým partiám tela sa vám vráti vo forme spokojných a diskomfortom nerušených zamestnacov. V našej ponuke nájdete niekoľko rôznych štýlov stoličiek, medzi ktorými si určite vyberiete to, čo sa na vaše pracovisko hodí. Vyberať si môžete zo základných modelov až po dizajnové manažérske stoličky, všetky však v sebe prepájajú vhodné materiály a prepracované konštrukcie, ktoré zabezpečujú zdravé sedenie počas celého dňa. Väčšina z nich sa dá prispôsobiť na mieru, takže si môžete byť istí, že aj stolička do celkovej vízie vášho pracoviska do detailov zapadne. 
Rovnako dôležitým elementom zdravého sedenia a komfortu pri práci je stôl. Keďže väčšina zamestnancov v kanceláriách pracuje s počítačom, dôraz by sme mali klásť aj na správnu výšku stola, ktorá dokáže takisto spôsobiť vysokú mieru diskomfortu. Ergonomické stoly, ktorých výška je nastaviteľná tak ponúkajú ideálnu voľbu pre každú kanceláriu. Nielenže si zamestnanec dokáž výškovo nastaviť stôl pri sedení, môže skúšať aj prácu po stojačky, ktorá preukázateľne zvyšuje produktivitu. Striedanie sedenia a státia je zdravé z dlhodobého hľadiska, no priaznivo ovplyvňuje aj efektivitu pri práci. Aby ste si aj v tomto smere našli ideálny model pre seba, v našej ponuke ich máme hneď niekoľko. Na výber máte zo základných ergonomických stolov až po funkčné systémy stolov, ktoré kombinujú element súkromia aj pohodlia. Tieto systémy sú ideálne do open-space konceptov pretože riešia niekoľko potrieb naraz - odhlučnenie, súkromie aj komfort. Nehovoriac o tom, že ich dokážeme dizajnovo prispôsobiť na mieru. Príjemné prostredie

Komfort na pracovisku samozrejme ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov, od vhodnej teploty až po dizajnové elementy. Správne nastavená teplota, prípadne možnosť jej regulácie je pre každé pracovisko veľkým benefitom a v konečnom dôsledku prispieva ku celkovej spokojnosti. Zaujímavé však je, že zamestnanci veľmi pozitívne vnímajú rastliny na pracovisku až do takej miery, že dokážu zlepšiť celkovú produktivitu zamestnancov. University of Exeter túto problematiku skúmala celých 10 rokov a priniesla tak zistenie, že pracovisko s dostatkom živých rastlín má v priemere o 15% vyššiu produktivitu ako pracovisko bez nich. Rastliny v kanceláriách tiež prispievajú k zlepšeniu vzduchu v priestore, čo prispieva k lepším, príjemnejším podmienkam na prácu. 
Samostatnou kategóriou je farebná schéma využitá v priestoroch pracoviska. Farby majú výrazný vplyv na našu náladu, ale dokážu aj podporiť produktivitu a vytvoriť príjemnú atmosféru. Správny výber a zaujímavé kombinácie vám preto pomôžu vytvoriť také podmienky na prácu, aké potrebujete. Základom by mali byť neutrálne farby na palete prírodných tónov, ktoré pôsobia teplo a zároveň sú nadčasové. Farebné akcenty zase pomáhajú vytvoriť želanú atmosféru, či už chcete stimulovať kreativitu, spoluprácu alebo podporiť komfortné pracovné prostredie. 
Veľmi obľúbenou akcentujúcou farbou na praciviskách je práve oranžová. Ide o výraznú farbu, ktorá sa často vyskytuje v prírode a preto pôsobí familiárne. Zároveň je teplá a žiarivá, čo vytvára sebavedomý, ale aj zábavný dojem. Využiť sa dá v rôznych častiach a elementoch pracoviska. Podčiarkuje komfort miestnosti a priaznivo pôsobí na stimuláciu kreativity. 
Na dôležitosť farieb na pracovisku myslíme aj my a preto je väčšina nábytku v našej ponuke prispôsobiteľná aj po farebnej stránke. Aby ste dokázali vytvoriť presne takú atmosféru na pracovisku, akú si predstavujete, kancelárske stoličky, stoly alebo aj loungové sedenie a sedačky vám prispôsobíme do vašej farebnej schémy. V kombinácii s vysokým dôrazom na komfort a zdravé sedenie takto pripravíte pre svojich zamestnancov prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre.  
Doprajte svojim zamestnancom ideálne pracovné podmienky, pomôžeme vám ich zrealizovať na mieru vašich predstáv a očakávaní. Vyberte si z odhlučňujúcich prvkov, zdravého kancelárskeho nábytku až po voľnočasové sedenie a ďalšie elementy, ktorými vytvoríte moderné pracovisko.