Psychológia moderného pracoviska - Farby a materiály

Psychológia moderného pracoviska - Farby a materiály

07. December 2021

Tak, ako v každom interiéri, aj na pracovisku na nás výrazné vplývajú použité farby, materiály či jednotlivé kusy nábytku. Tieto detaily tvoria celok so špecifickou atmosférou a náladou, ktoré však môžeme využiť vo svoj prospech. Psychológia pracoviska sa zaoberá aj týmito otázkami. Aké farby zvoliť, ako ich skombinovať a doplniť vhodnými materiálmi tak, aby vzniklo príjemné prostredie, ktoré podporuje produktivitu aj dobrú náladu?

Úloha farieb a materiálov v priestore

Výber farieb a materiálov je individuálny proces, ktorý by mal odzrkadľovať očakávania samotnej firmy a jej filozofiu či zameranie. V Jessica Coulture máme možnosť ponúknuť našim klientom nielen široké spektrum materiálov a poťahov v rámci typového nábytku, ale aj takmer nekonečné možnosti pri nábytku na mieru. Spolupracujeme s mnohými dodávateľmi, ktorí pre nás zabezpečujú najlepšie materiály s pestrými farebnými možnosťami, čo predstavuje pre našich klientov veľkú slobodu pri navrhovaní a skladaní priestorov. Pre tých najnáročnejších klientov však zabezpečujeme aj komplexnú výrobu nábytku, v rámci ktorého neexistujú takmer žiadne obmedzenia z hľadiska rozmerov, materiálov a samozrejme aj farieb. 

Okrem širokej škály farieb v našej ponuke nájdete aj bohatú ponuku rôznych materiálov. Každý materiál je unikátny svojimi vlastnosťami či vzhľadom, čo takisto dáva priestoru unikátny nádych. Aj v tomto smere existujú trendy, ktoré sa následne odrážajú na celkovom dizajne interiérov. “Momentálne sú najobľúbenejšími variantmi drevo - dub, orech a kov. Začíname si však všímať aj stúpajúci dopyt po recyklovaných prvkoch, čo nás samozrejme teší. Aj takéto materiály pre klientov dokážeme zabezpečiť,” hovorí Radka Klčová, zakladateľka Jessica Coulture. Pri výbere nábytku alebo zariaďovaní celého priestoru sa spoločne s klientmi sústreďujeme nielen na vhodný výber farieb, ale aj ich kombináciu s materiálmi.

Zelené pracovisko

Produktivita & efektivita

Zariaďovanie kancelárií je pre mnohé firmy sústredené okolo produktivity, ktorá je skutočne dôležitou zložkou pracovného času. V tomto prípade patrí k najobľúbenejším a najčastejším voľbám svetlomodrá farba. Podvedome stimuluje sústredenie a podporuje vykonávanie opakujúcich sa úloh. Častokrát je tak dominantnou farbou napríklad v call centrách alebo v back-office priestoroch. Pomáha tiež s organizáciou, no zároveň redukuje stres a pôsobí príjemne. Ďalšou populárnou voľbou pre produktivitu je červená, ktorá podľa štúdií pomáha zvládať nielen fyzický výkon, ale aj podporuje sústredenie a mentálny výkon. Pri tejto farbe je však dôležití nájsť príjemný balans, inak môže pôsobiť agresívne.

Žltá farba býva zase častou voľbou v školách - triedach, v jazykovkách alebo iných vzdelávacích inštitúciách vďaka jej schopnosti podporiť sústredenie. Využiť sa dá mnohými spôsobmi, no na to, aby ste dosiahli želaný efekt vám postačí aj v podobe akcentov. Skvelou voľbou do kancelárií je aj oranžová, ktorá pôsobí optimisticky a veselo, no zároveň stimuluje produktivitu a energiu. Na zelenú stavte v prípade, že vaši zamestnanci zvyknú pracovať dlho do večerných hodín. Spomedzi všetkých farieb je pre zrak najpríjemnejšia a náš mozog ju najjednoduchšie spracúva, čoho výsledkom je zlepšenie efektivity práce. Výhodou tejto farby je aj to, že ju nemusíte využívať v podobe nábytku, ale postačí vám aj vo forme rastlín či inej zelene. 

Kreativita

Trochu iné očakávania od pracoviska môžu mať nielen zamestnávatelia, ale aj zamestnanci z kreatívneho priemyslu od médií cez reklamu až po dizajn. Pracovníci v tomto priemysle častokrát pracujú nekonvenčnými formami a potrebujú aj iné typy stimulov na to, aby podali optimálny pracovný výkon. Veľmi obľúbenou farbou v tomto prípade býva spomínaná žltá, ktorá vďaka svojej optimistickej povahe dokáže stimulovať kreativitu a tvorbu nápadov. V tejto kategórii je skvelou voľbou aj spomínaná červná a oranžová. Obe farby sú povzbudzujúce pre mentálny výkon. Červená je aktívna a stimulujúca, zatiaľ čo oranžová je zábavná a energická. Všetky tieto tri farby sú vhodné do kancelárií kreatívnych pracovníkov, ale aj do miestností určených na porady či brainstorming. 

Reprezentatívne & oddychové priestory

Kancelárie manažérov alebo reprezentatívne zasadačky sú úplne inou kategóriou. Ich cieľom je komunikovať filozofiu firmy, ale aj profesionalitu a autoritu v danom odbore. Takéto miestnosti bývajú častokrát veľmi špecificky zariadené, aby dokázali návštevy, partnerov alebo klientov správne naladiť. Viac ako farby sú v tomto prípade dôležité materiály, ktoré by mali byť odrazom postavenia firmy aj samotného pracovníka. “Firmy väčšinou radi odlišujú zariadenia kancelárií - klasických, pre manažment a pre vyšší manažment. Trendom je odlišovať nielen farebne, ale aj dizajnom, čiže výberom materiálov aj konkrétnych modelov nábytku,” vysvetľuje Radka.

Farebná paleta sa zvyčajne pohybuje na škále základných alebo neutrálnych farieb, ktoré pôsobia elegantne, nadčasovo a profesionálne. Veľmi častou voľbou je čierna farba, ktorá zvyčajne plní rolu akcentujúcej farby a využíva sa v prípade kancelárskeho nábytku ako stôl, stoličky, ale aj kreslá a sedačky. Pôsobí exkluzívne a zároveň tajomne. Je však potrebné s ňou manipulovať citlivo, príliš veľa čiernej môže vytvoriť veľmi ponurý a temný dojem. 

Druhou obľúbenou farbou je hnedá a jej rôzne odtiene. Častokrát sa využívajú tmavšie tóny, ktoré podobne ako čierna pôsobia veľmi elegantne. S touto farbou sa jednoduchšie manipuluje pretože je prirodzene prítomná v prírodných materiáloch ako drevo, čo zároveň predstavuje množstvo možností využitia. Poskytuje teda viac voľnosti a využiť sa dá aj väčšom, drevo je totiž nadčasové a jednoducho kombinovateľné. Hodí sa ku takmer akejkoľvek akcentujúcej farbe, čo je takisto veľkým benefitom. Zo psychologického hľadiska hnedá predstavuje silu, odbornosť a spoľahlivosť. 

Na opačnom spektre priestorov stoja spoločné a oddychové zóny, v ktorých si zamestnanci môžu vychutnať voľný čas, napríklad obedy, kávu či krátku pauzu počas pracovnej doby. Práve takéto priestory sú kľúčové v budovaní spokojnosti zamestnacov. Podľa výskumov sú totiž spokojní zamestnanci až o 13% produktívnejší. Pri zariaďovaní takýchto priestorov, napríklad loungov, oddychových kútikov alebo kuchyniek si môžete vybrať z farieb ako modrá, ružová, zelená a z pastelových tónov.  

Žltá je optimisticky pôsobiaca farba, ktorá pomáha evokovať šťastie, je farbou tepla a pozitivity. Podobne je na tom oranžová, ktorá vytvárara priateľský dojem, je mladistvá a entuziastická. Častokrát sa využíva v priestoroch, kde sa konajú spoločenské udalosti lebo má silu podporiť sociálnu interakciu, diskusie a komunikáciu. Práve preto je vhodná aj do konferenčných miestností či dokonca kongresových sál. Menej často sa využíva ružová, najmä jej hlbšie tóny pôsobia optimisticky, energicky a priateľsky. Je vhodná najmä v detailoch ako akcentujúca farba.

Zabudnúť nemôžeme ani na bielu, klasiku, ktorá je vhodná do akýchkoľvek priestorov a preto býva základnou voľbou v mnohých interiéroch, nielen kancelárskych či administratívnych. Pôsobí čisto a neutrálne, jednoducho sa kombinuje s ďalšími farbami. Evokuje navyše čistotu a priestrannosť, čo môže byť v mnohých priestoroch kľúčovou požiadavkou. 

Atmosféra na mieru

Psychológia pracovísk a jej špecifické smery ako napríklad farby sú skvelým pomocníkom pri vytváraní moderných kancelárií. Aj keď existuje množstvo tipov a odporúčaní, ako takéto priestory zariadiť a navrhnúť, univerzálny návod pre všetky priestory nie je. Ku každému interiéru je potrebné prisupovať individuálne a zahľadňovať filozofiu, očakávania firmy, ale aj spôsob práce a typy zamestnancov či partnerov. O tieto detaily sa zaujímame pri výrobe nábytku aj zariaďovaní celých priestorov a až potom prichádza na rad konkrétny výber farieb, materiálov a jednotlivých kúskov. Vďaka širokej ponuke nábytku a možnosti úpravy či dokonca výroby na mieru sú však možnosti skutočne široké. 

Architektúra Maden, kancelária

“Dokážeme vytvoriť kompletne nový nábytok na mieru podľa podkladov a špecifík priestoru, alebo môžeme upraviť typový nábytok - rozmermi a voľbou materiálov zo vzorkovníkov. Pri poťahov si klient môže vyberať zo všetkého od najrôznejšieho textilu cez koženku až po rôzne druhy kože. Pri konštrukciách to je takisto široká ponuka, ktorá začína na plastoch či drevotrieskach a končí až pri kovoch či masívnom dreve,” vysvetľuje Radka.

Každá firma má svoj pohľad na to, ako by mala kancelária vyzerať, všetky chcú do priestoru priniesť kvalitu, ktorá nesklame a zabezpečí všetky očakávania od kancelárskeho nábytku a vybavenia. V Jessica Coulture preto vždy radíme siahnuť po odolných materiáloch: “Výber materiálov, ktoré sú určené na častú záťaž je kľúčové. Produkty a materiály navrhnuté pre kancelárie znesú vyššiu intenzitu v porovnaní s tými, ktoré sú určené do domácnosti. Nábytok do domácností je navrhnutý pre maximálne pohodlie, zatiaľ čo kancelársky je odolnejší a môže mať aj ďalšie unikátne vlastnosti, napríklad nehorľavosť,” vysvetľuje Radka. 

Farebná paleta a materiály, ktoré zvolíte idú ruka v ruke s ergonómiou a spoločne majú silu vytvoriť vhodné podmienky na prácu, ktoré sú založené na pohodlí, spokojnosti a príjemnej atmosfére. Presne tieto aspekty dnes zohľadňuje čoraz viac zamestnávateľov. “Najnovšie trendy smerujú k prírode a príjemnej atmosfére a klienti tak siahajú po drevených prvkoch, po zeleni a najmä ergonómii. Cieľom je vytvoriť príjemné prostredie, keďže na pracovisku ľudia strávia významnú časť dňa,” hovorí Radka.