Kancelárske trendy 2022

Kancelárske trendy 2022

07. Marec 2022

Aj pracoviská sa menia pod vplyvom dynamických trendov, ktoré sa pravidelne obmieňajú každú sezónu. Aké novinky sa objavujú v kanceláriách? Nie je to len o farbách či nových štýloch, pracoviská sa premieňajú pod vplyvom nových potrieb zamestnancov a ich preferencií. Hlavné slovo má zdravie, pohodlie a flexibilita. Ako ich môžete na svoje pracovisko priniesť vy?

Zdravie na prvom mieste

Dôraz na zdravie a zdravé pracovné podmienky sa na pracoviskách začal objavovať už v predchádzajúcom období ako odozva na pandémiu, no práve v roku 2022 začína naberať na obrátkach. Pohodlie, dlhodobo zdravé podmienky na prácu sú totiž nevyhnutné na udržateľný výkon a produktivitu zamestnancov. Základom tohto celého je preto zdravé sedenie pri práci. Čoraz viac firiem sa obracia na pomoc špeciálneho kancelárskeho nábytku, ktorý dokáže takéto podmienky jednoducho vytvoriť. V tomto im pomôžu stoličky podporujúce aktívne sedenie a ergonomické, výškovo nastaviteľné stoly. Aké majú benefity? 

Vďaka svetovým výskumom dnes už s istotou vieme povedať, že najlepšia poloha (nielen pri práci) je taká, v ktorej nezostávame dlhodobo. To znamená, že zo zdravotného hľadiska je pre naše telo najlepšie to, keď sa neustále musí prispôsobovať a meniť novým podmienkam. Presne to zabezpečujú stoličky s aktívnym sedením, ktoré svojho užívateľa doslova nútia zapájať sa do zmeny polohy pri sedení. Takéto zmeny sú samozrejme minimálne a častokrát podvedomé, avšak sú skvelým elementom pri podpore zdravia. 

V kombinácii s výškovo nastaviteľnými stolmi sú skutočne tým najlepším vybavením, ktoré na svoje pracovisko môžete priniesť. Státie pri práci sa dnes totiž stáva stále populárnejším, nielen kvôli tomu, že je omnoho zdravšou alternatívou ku sedavému spôsobu života, ale aj z hľadiska podpory sústredenia a produktivity. Takáto poloha pri práci preukázateľne podporuje pracovný výkon, no zároveň má aj zdravotné benefity. Jednoducho win-win pre zamestnanca aj zamestnávateľa. Veľkou výhodou takýchto stolov je pripôsobenie pracoviska podľa preferencií jednotlivocov. Využívať sa teda dajú nielen na státie a sedenie, ale aj na praktické prispôsobenie z hľadiska telesnej stavby každého zamestnanca. V našej ponuke nájdete dva základne typy výškovo nastaviteľných stolov - s ručným a elektrickým zdvihom, vďaka čomu si každý dokáže vybrať to správne pre seba aj podľa svojho rozpočtu. Aby však ergonómia pri práci bola skutočne ideálna, kancelárske stoly môžete doplniť našou unikátnou stolovou doskou Ergoline so špeciálne formovanou hranou, ktorou aktívne predchádza chronickým bolestiam typickým pri práci za počítačom. 

Výškovo nastaviteľný stôl


Komfort na pracovisku

Zmeny, ktoré urýchlila pandémia sa na pracovisku odrážajú aj vo vytváraní nového komfortu. Pohodlie, na ktoré sme si zvykli doma sa premieta aj do dizajnu moderných kancelárií. Typické pracoviská tak získavajú novú podobu, ktorú dopĺňajú elementy komfortu ako napríklad príjemné materiály, alternatívny typy sedenia, loungové zóny, ale aj drobnosti, ktoré dotvárajú atmosféru ako izbové rastliny, závesy, dekorácie či strategické osvetlenie. Priniesť komfort na pracovisko vôbec nemusí byť náročné a vôbec nemusíte kvôli nemu redizajnovať celý priestor. Skvelé osvieženie môžete priniesť napríklad novými sedačkami, ktoré je možné využiť nielen na relax, ale aj na prácu, vytvorením nových pracovných zón s inovatívnym typom sedenia - kreslami či loungovým nábytkom a v neposlednom rade aj kreatívnym využitím dekorácií a osvetlenia. 


Sila prírody

Ďalší dlhodobý efekt našej izolácie počas pandémie sa pretavil aj do dizajnu interiérov, ktorý samozrejme nevynechal ani kancelárie a pracoviská. Neutrálne, tlmené prírodné tóny si získali nielen kancelársky nábytok, ale aj ich celkový dizajn interiérov. Nielenže má takýto štýl nadčasový potenciál, na ľudí pôsobí príjemne a familiárne. Atmosféru podčiarkujú aj ďalšie prírodné elementy na čele s drevom či ratanom, ktoré prinášajú do každého priestoru teplo, ale aj chladnejšie detaily ako kameň, ktoré zase vytvárajú harmóniu rôznych prvkov. Svoje miesto tu samozrejme majú už spomínané izbové rastliny, ktoré hrajú dôležitú rolu vo vytváraní príjemnej, no pritom modernej atmosféry, ktorá pomáha zamestnancom k čo najlepším výkonom. 


Flexibilita

Počas home officov a práce z domu si ľudia navykli na úplne iný systém a dynamiku práce. Mnohí pracovali zo sedačky, z postele, z kresiel alebo od barového stola v kuchyni. Častokrát však dochádzalo k zmene “pracoviska” a ľudia tak počas jedného pracovného dňa prestriedali niekoľko pozícii. Klasický stôl a stolička tak už v modernej kancelárií jednoducho nestačia, zamestnanci potrebujú svoju polohu meniť, čím nielenže podporujú svoju vlastnú produktivitu, ale zároveň dostávajú viac možnosti flexibility a slobody, čím sa zlepšuje aj ich vnímanie pracoviska. 

Pracovisko by teda nemalo byť sústredené iba na klasické pracovné zóny pozostávajúce zo stola a stoličky, ale malo by byť doplnené zaujímavými, kreatívnymi zónami, ktoré vytvárajú iné, nové podmienky na prácu. Takéto pracovné prostredie by malo byť najmä kreatívne a podnecujúce. Ideálnou voľbou sú v tomto prípade rôzne kreslá, loungové sedenie alebo sektorové sedenie, ktoré umožní vašim zamestnancom vykonávať rôzne typy práce na viacerých miestach. 


Udržateľnosť

Prečo sa udržateľnosť dostáva do popredia aj v dizajne kancelárií? Je to práve kvôlli stúpajúcej informovanosti v tomto smere, ktorá si na svoju stranu získava nielen uvedomelých dizajnérov a výrobcov nábytku, ale aj samotných zamestnancov. Ak existuje aj malá možnosť, ako pristúpiť ku udržateľnosti v dizajne pracovísk, každý zamestnávateľ by mal zvážiť takéto smerovanie. Nie je to samozrejme iba o nákupe nábytku z ekologickej, udržateľnej výroby, ale aj využívanie staršieho nábytku, recyklácia či dokonca šetrenie energiami a podpora domácich výrobcov. Všetko samozrejme v súlade s vytváraním podmienok, ktoré sú na pracovisku vhodné.