Ergonómia prináša na pracoviská vyššiu produktivitu

Ergonómia prináša na pracoviská vyššiu produktivitu

28. November 2022

Produktivita v práci nie je len o správnej motivácii, vplýva na ňu množstvo externých faktorov, vrátane dizajnu priestoru a voľby nábytku. Práve ergonomický nábytok pri práci v kancelárii môže byť kľúčovou premennou pri budovaní produktívneho pracovného prostredia.

Vedeli ste, že až 2 z 3 zamestnancov pracujúcich v kanceláriách trpí nejakou formou bolesti, ktorá vzniká kvôli dlhému a nesprávnemu sedeniu? Najčastejšie je to bolesť v spodnej časti chrbta, krku, ramien či zápästí. Pohodlie pri práci bez sprievodných bolestí sa tak stáva prvým predokladom vhodného pracovného prostredia a budovanie produktivity. Ešte predtým, ako sa teda vrhnete na redizajn svojich kancelárií, nezabudnite na výber dvoch najdôležitejších kancelárskych kúskov - stôl a stoličku.

Vhodný stôl

Dlhé sedenie za stolom v nesprávnej polohe môže byť spúšťačom spomínaných bolestí. Keď však vymeníte klasický stôl za ergonomický, týmto komplikáciám sa môžete jednoducho vyhnúť.

 Aký by mal byť správny ergonomický stôl? V prvom rade by mal umožniť svojim užívateľom nastavenie vhodnej výšky pracovnej dosky, vďaka čomu si každý zo zamestnancov môže zvoliť ideálnu polohu podľa svojej stavby a iných preferencií.

Výškovo nastaviteľné stoly tiež umožňujú striedanie práce v stoji a v sede. Podľa výskumov je zavedenie striedavej polohy pri práci nielenže zdraviu prospešné, redukuje časté bolesti krku a chrbta až o 54%, no zároveň aj zvyšuje produktivitu až o 46%.

 Ešte ďalej však môžete posunúť ergonómiu na pracovisku vďaka špeciálne tvarovanej pracovnej doske, ktorá zase predchádza vzniku bolesti zápästí, ktoré takisto často vznikajú pri práci s počítačom. Stolová doska Talos je špeciálne tvarovaná tak, aby poskytovala, čo najvhodnejšiu polohu rúk pri práci.

Výškovo nastaviteľný elektrický stôl Stability

 

Zdravé sedenie

Ponuka kancelárskych stoličiek je takmer nekonečná, no len máloktorá stolička vám dokáže poskytnúť zdravé podmienky pri sedení. Práve nevhodná stolička bez opory pre kritické partie spôsobuje časté bolesti pri práci.

Špeciálne stoličky, ktoré podporujú aktívne sedenie sú skvelým riešením, ktoré dokáže predchádzať zdravotným problémom a zároveň teda riešia otázku produktivity. Balančné stoličky Vertebro sú navrhnuté tak, aby podporovali správnu polohu pri sedení a podporovali tie najkritickejšie partie - od spodnej časti chrbta až po krk. Stolička svojho majiteľa teda doslova núti, aby sedel správne.

Upgrade pre každú kanceláriu

Stôl a stolička je síce základom zdravého a produktívneho pracoviska, skvelým pomocníkom však môžu byť aj moderné doplnky. V prípade, že hľadáte rýchle a nenáročné riešenie, napríklad aj do svojej domácej kancelárie či dokonca na cesty, ideálnym spoločníkom pre vás budú držiaky na počítače či samostatné monitory. Vďaka nim môžete aspoň čiastočne regulovať polohu pri práci.