Ako vyzerá pracovisko v roku 2022?

Ako vyzerá pracovisko v roku 2022?

01. Február 2022

Každý rok sa vo svete priestriedajú staré trendy s novými. Tie na rok 2022 boli do veľkej miery ovplyvnené stále prebiehajúcou pandémiou. Týka sa to aj trendov na pracovisku z pohľadu dizajnu aj pracovnej výkonnosti. Ktoré trendy čakajú kancelárie a administratívne priestory v roku 2022?

Zdravie ako základ

Od roku 2020 sa toho vo svete pomerne veľa zmenilo, zamestnanie a prácu to samozrejme neobišlo. Množstvo firiem a ich zamestnancov bolo prinútených vyrovnať sa s novými podmienkami na prácu, ktoré sprevádzalo nasadenie home officu, prípadne vytvorenie pracovných bublín s cieľom minimalizovať riziko nákazy. Práve počas tohto obdobia, či už doma alebo na stálom pracovisku, si zamestnávatelia začali uvedomovať dôležitosť zdravia, fyzického aj psychického, z čoho sa vyvinul jeden z najväčších trendov. Dôraz na vytváranie zdravých podmienok na prácu, na harmóniu medzi pracovným a súkromným životom bude preto jedným z najdôležitejších elementov na každom modernom pracovisku. 

Z tohto hľadiska sa začínajú diať prvé zmeny k lepšiemu. Tie v niektorých kanceláriách môžu predstavovať výmenu starého nábytku za ergonomický, redizajn celých priestorov do modernejšej, kreatívnejšej či jednoducho viac inovatívnej podoby, v ktorej sa budú zamestnanci cítiť nielen pohodlne, ale aj príjemne, až po zmenu pracovných hodín či vytvorenie pracovných skupín a prispôsobenie jednotlivých pracovísk podľa nových požiadaviek. 

Náš tip: Ak ste sa rozhodli aj vy premeniť vaše pracovisko na zdravšiu verziu, začnite ergonomickým nábytkom - výškovo nastaviteľnými stolmi či zdravými kancelárskymi stoličkami. 

Zvukové pohodlie

Či už je vaše pracovisko postavené na oddelených kanceláriách alebo na open space, zvuková izolácia je veľmi dôležitá. Pre vašich zamestnancov predstavuje nielen istú formu súkromia, ale aj pohodlia na prácu, z ktorej vychádza aj ich schopnosť sústrediť sa a s tým súvisiaca efektivita. Zabezpečenie takých podmienok na prácu, ktoré nie sú rušivé, bude teraz ešte dôležitejšie. Dosiahnuť sa to dá malými zmenami ako napríklad dostatok doplnkov a mäkkých materiálov, ktoré dokážu zvuky tlmiť, ale aj väčšími zmenami ako napríklad úprava celého priestoru od redizajnu priečok až po nákup izolačných prvkov. Niekedy postačí doplniť do priestoru koberce či závesy, inokedy vám pomôžu praktické deliace panely špeciálne navrhnuté na znižovanie ruchov. 

Náš tip: Malou, ale veľmi účinnou zmenou sú deliace panely a steny, ktoré plnia hneď dvojitú rolu - slúžia ako izolácia ruchov, ale zároveň aj vytvárajú súkromie na pracovisku či dokonca poskytujú úložný priestor.

Prispôsobivé pracovisko

Prechod na home office nebol pre všetkých úplne ideálnym riešením, avšak po návrate do kancelárií si mnohí zamestnanci uvedomilo jeho výhody. Klasická kancelária sa tak zrazu mohla javiť ako strnulá, neinovatívna miestnosť, ktorá nepovzbudzuje prácu ani kreativitu. Moderné spoločnosti preto hľadajú riešenia, ako sa novému vnímaniu kancelárií prispôsobiť. Zamestnanci nechcú mať pocit, že sú zatvorení v jedinej miestnosti, potrebujú pocit socializácie a komunity. Jednoduchou implementáciou oddychových zón, v ktorých si vaši zamestnanci môžu vychutnať kávu, rozhovor s kolegom alebo dokonca vyčistiť hlavu pri videohre alebo pri knihe, môžete výrazne zlepšiť celkový pocit svojich zamestnancov z ich práce a pracovného prostredia. 

Náš tip: Oddychovú zónu vytvoríte jednoducho. Pomôže vám v tom napríklad hravé loungové sedenie, ktorým môžete doplniť kuchynku alebo kafetériu na vašom pracovisku. 

Komfort domácnosti na pracovisku

Pri prechode na home office nebola väčšina ľudí pripravená na prácu z domu. Namiesto dômyselne navrhnutých domácich pracovní tak boli nútení využívať klasické priestory a nábytok. Mnohí pracovali z kuchyne, z postele či sedačiek, minimálne počas istej časti dňa. Tento element komfortu priaznivo pôsobí na psychiku pracovníka, podporuje jeho motiváciu aj výkonnosť. Aj keď takáto práca nemusí byť najideálnejšia z pohľadu fyzického zdravia, jej striedanie s klasickou prácou za stolom môže mať na zamestnancov pozitívny efekt. 

Náš tip: Pridajte na svoje pracoviskou niekoľko beanbagov alebo pohodlných sedačiek, do ktorých sa môžu zamestannci uchýliť napríklad počas telefonátov alebo brainstormingu s kolegami. 

Návrat k prírode

Za posledné roky sme boli všetci nútení tráviť množstvo času doma, v interiéroch. Tí z nás, ktorí nemali k dispozícii súkromné terasy či záhrady začali pociťovať potrebu prírody vo vlastných životoch, čo sa začalo odrážať aj v interiérových trendoch, kancelárie nevynímajúc. Pozitívny vplyv prírodných prvkov na výkonnosť v práci je dnes dobre známy, no po pandémii sa príroda na pracovisku stala ešte dôležitejšou. 

Prírodné prvky je možné do kancelárií priniesť rôznymi spôsobmi. Niekedy stačí do priestoru priniesť pár rastlín jednoduchých na starostlivosť, ako napríklad kaktusy či sukulenty, inokedy si môžete pomôcť výberom materiálov nábytku a dekorácií. Štruktúra a farebnosť materiálov ako drevo, kameň, ale aj textílií ako bavlna, juta a mnoho ďalších, dokáže do priestoru okamžite priniesť príjemného ducha. Ak máte priestor na experimenty, pokojne do priestorov implementuje aj vodné elementy, či už v podobe akvárií, dizajnových dekorácií ako vodopády či fontány. 

Náš tip: Stavte na kvalitné, nastarnúce materiály ako drevo a na neutrálne farby v prírodných odtieňoch. Takto do priestoru prinesiete nielen prírodný prvok, ale zároveň sa spoľahnete na elementy, ktoré nikdy nevýjdu z módy. Vaše pracovisko nadobudne nielen oku príjemný, ale aj nadčasový charakter.